Предстои да се проведе първото у нас международно биенале на стъклото. Организатор на събитието и артистичен директор на биеналето е доц. д-р Константин Вълчев - преподавател в Нов български университет и в Академията за приложни и изящни изкуства в Прага, който беше гост в студиото на "Денят започва с култура" заедно с Александра Велева - докторант в Департамент "История на културата" - НБУ.
България има много млади и талантливи млади хора, които се интересуват и изучават това изкуство. Но да се провежда международно биенале на стъклото у нас не е самоцел, защото в България има много суровина - кварцов пясък, тук се намира и фабриката, която е втора в света по производство на промишлено стъкло. А връзката между изкуството и промишлеността е дизайнът, каза доц. Вълчев. През септември ще покажем много ясно, къде се намира българското изкуство на стъклото в световен контекст, обеща Александра Велева. Ще участват автори от 40 държави, а има и държави с няколко представители. България ще участва с над 30 автори, които ще представят художествено стъкло, добави тя. www.bnt.bg/bg/a/mezhdunarodno-bianale-na-stkloto-2017 Започна конкурсът за избор на автори, които ще представят свои творби на Международното биенале на стъклото в края на септември. То ще се проведе в няколко града – Варна, Велико Търново и Белослав.
Селекцията на творбите ще бъде направена от специално жури. Желаещите да участват в конкурса трябва да изпратят снимки на изработените от тях художествените произведения от стъкло. Крайният срок е 1-ви юни. Те могат да участват в биеналето и с проекти за художествени творби от духано стъкло, който ще бъдат направени в град Белослав като част от демонстрациите по време на биеналето. В рамките на форума са предвидени много изложби, лекции и творчески ателиета. http://news.bnt.bg/bg/a/izbirat-tvorbi-za-mezhdunarodnoto-bienale-na-stkloto International biennale of glass is the first of its kind event in Bulgaria. It will be held at the end of September each two years. The biennale will take place in various parts of the country - the capital city Sofia, Veliko Tarnovo, Varna and the town of Beloslav, known for its glass factory.
For more information visit http://www.glassbiennalebg.com/ На 21.04.2016 г. беше открита изложбата „Изкуството в НБУ без граници“ в Националната галерия, която е част от международната изложба „NO LIMITS”.
В експозицията, представена от студентите, виждаме техните творчески търсения, изразени в индивидуалният дух на всеки и предпочитана техника. Именно тези специфики събрани на едно място предлагат на любителите на стъклото едно многообразие при допира със стъклените произведения. Студентските стъклопластики седят логично и убедително между именитите им колеги от Чехия и естествено намират своето място в пространството на Националната галерия. До тях на изложбата застава и техният преподавател - доц. д-р Константин Вълчев. Възпитаник на академията „UMPRUM”, той синтезира и трансформира своят опит и познания, предадени му от забележителния Станислав Либенски. Спирайки фокуса си върху сърцевината и динамика на живота в него при работа с материала, художникът създава творби със силно визуалното въздействие. Заставайки пред негова работа, зрителят не само не остава равнодушен, а става активен – провокирайки сетивата и интуицията си. Изложбата може да бъде видяна до 29.05.2016 г. и е съпроводена от каталог. Габриела Тончева Source: http://www.news.nbu.bg/bg/news/izlozhbata-izkustvoto-v-nbu-bez-granici!7607 На 21 април, четвъртък, от 18:00 ч. в Национална художествена галерия ще бъде открита изложбата "Изкуството в НБУ без граници", на която студентите от ателието по стъкло на НБУ ще представят своите постижения в областта на художественото стъкло. Събитието е част от международната изложба "NO LIMITS", която събира съвременен дизайн на стъкло от Чешката република и стъклопластики на младите български автори в залите на Националната галерия. Събитието продължава до 29.05.16 г.
В изложбата от българска страна участват доц. д-р Константин Вълчев, заедно със своите студенти от НБУ: Веселина Гекова, Райна Тасева, Стефан Велев, Александра Коцева, Александър Тасев, София Хадзопулу, Белан Амин, Деница Дешева, Габриела Тончева и Габриела Петкова. Едва ли ще е пресилено да заявим, че Константин Вълчев е основател на цяла школа в съвременното българско изкуство. Възпитаник на пражката академия UMPRUM, той усвоява и трансформира чешкия опит, в частност уроците на своя учител, големият Станислав Либенски. И до днес Вълчев разделя времето си между Чехия и България, където преподава в Нов български Университет. В творческата му биография присъстват над 30 изложби в САЩ и различни страни на Европа. Търсенията му са инспирирани от стъклото, тъй като то се различава силно от другите традиционно използвани в изкуството материали с въздействието си чрез светлината. Посредством комбинации от различни по форма, големина и дебелина пластични обеми художникът концентрира и събира светлината в определения обект, скулптура или композиция от стъклени елементи, които пък от своя страна я отразяват, пречупват и поглъщат по определен начин. Обикновено използва цветно кристално стъкло поради по-голямата изразителност и характер, които то придава на пластичния обект, като същевременно засилва неговото въздействие. В тази игра със светлината и материала той изразява философския смисъл на своите творби. Веселина Гекова Source: www.news.nbu.bg/bg/news/izkustvoto-v-nbu-bez-granici!7382 |
Archives
September 2017
Categories
All
|